Budowa pieco-kominków

Ceramiczne moduły CMA i CMA-M: wykonywane z materiału posiadającego doskonałe parametry akumulacyjne AKUBETU, przeznaczonego do budowy kanałów, które wydłużają drogę spalin z wkładu grzewczego (wysokotemperaturowego paleniska) kominka do komina, a tym samym służą do odzysku i akumulacji ciepła wytworzonego w zamkniętym wysokotemperaturowym palenisku.

Właściwy dobór ilości modułów, dostosowany do wielkości posiadanego paleniska (wkładu grzewczego), pozwala poprzez wydłużenie drogi spalin na ich schłodzenie z temperatury 800°C tak, aby przy wejściu w komin osiągnęła wielkość ok. 110-190°C.

Przy obliczaniu ilości modułów przyjmujemy, że do ogrzewania domu niezbędne jest zastosowanie 70 kg masy akumulacyjnej na 1 kg spalanego suchego (o wilgotności poniżej 20%) drewna. Otrzymany w ten sposób dodatkowy wymiennik ciepła zdecydowanie podnosi sprawność naszego układu grzewczego, odzyskując ciepło, które zwykle uchodzi bezużytecznie do komina. Dzięki zastosowaniu CMA uzyskujemy bardzo dużą dodatkową powierzchnię grzewczą, która podnosi moc cieplną naszego pieco – kominka. Zakumulowane w kilkuset kilogramowej masie ciepło promieniuje przez wiele godzin i pozwala na wydłużenie okresu grzewczego naszego urządzenia (pieco – kominka) do ok. 8 -12 godzin, czyniąc jego użytkowanie o wiele bardziej wygodnym, zbliżonym, do sposobu palenia w tradycyjnym piecu kaflowym.

Praktyka wykazuje, iż zastosowanie systemu CMA do budowy tradycyjnego kominka z wkładem grzewczym pozwala na nawet dwukrotne zwiększenie ilości odzyskanego ciepła, co znacznie poprawia sprawność układu i zdecydowanie wydłuża czas grzania pieco- kominka. Stosując system CMA możemy niemal dwukrotnie zmniejszyć ilość spalanego drewna.

Kształt Ceramicznych Modułów Akumulacyjnych pozwala na ich prosty i szybki montaż oraz dowolne zestawienie, co ma bardzo duże znaczenie przy różnych usytuowaniu wkładu kominkowego względem komina. Zastosowanie nowoczesnego rozwiązania „zamka kielichowego” zapewnia ich bezpieczne użytkowanie.
Produkowany przez nas system CMA został sprawdzony przez wieloletnie jego stosowanie. Udoskonalony technologicznie przez nas materiał o tak wysokim ciężarze właściwym i znacznie podwyższonej akumulacyjności ciepła dorównuje skutecznie w swych parametrach jego zagranicznym odpowiednikom.

Ceramiczne moduły akumulacyjne krążki. -montuje się nad paleniskiem-wkładem grzewczym, o mocy nie większej niż 9 kW. Złożony np. z 7 szt. krążków wymiennik ciepła o wadze ok. 200kg, pozwala zwiększyć ilość załadowanego drewna o 4 kg, a przez to uzyskać dodatkowe 13kWh ciepła, które zostanie łagodnie wypromieniowane w przedłużonym okresie czasu.

Dla wydłużenia okresu grzewczego małych pieco-kominków: montuje się w sposób nasadowy bezpośrednio nad paleniskiem -wkładem grzewczym, specjalnym adapterem lub na stalowym.

 • montuje się w sposób nasadowy bezpośrednio nad paleniskiem -wkładem grzewczym, specjalnym adapterem lub na stalowym

 • stole montażowym

 • montuje się je w celu wydłużenia okresu grzewczego pieco-kominka w ilości od 120 do 280 kg

 • posiadają możliwość odprowadzania spalin do góry fi 18 cm lub fi 16 cm lub w bok fi 16 cm

 • pozwalają osiągnąć około 80 % sprawności spalania jeżeli maksymalną ilość załadowanego drewna do paleniska z nałożonymi  krążkami oblicza się według zasady „1 kg drewna na 40 kg masy krążków| czyli np. przy maksymalnym układzie 280 kg krążków jednorazowym załadunek może wynosić 7 kg drewna

 • typowy okres grzewczy krążków wynosi 8 godzin i może być wydłużony on do 12 godzin co oznacza 2-3 krotny załadunek drewna na dobę. Kolejny załadunek może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 4 godzin i powinien być wtedy pomniejszony o 40-50% ilości drewna

 • maksymalna ilość zakumulowanego ciepła w krążkach z jednego załadunku drewna wynosi 22kWh, a maksymalna moc grzewcza srednio 2,8 kW przez 8 godzin (7kgx3,2 kWh =~22kWh:8h=2,8kW) – co pozwala na ogrzewanie we współczesnych domach energooszczędnych w zależności od temperatury zewnętrznej maksymalną powierzchnię 70-110m2

 • właściwy, spiralny przepływ spalin wewnątrz krążków, umożliwia największy z podobnych rozwiązań na rynku odbiór ciepła (najszybsze i największe nagrzewanie się)

Płyty z odlewanego ogniotrwałego materiału ceramicznego najnowszej generacji o wysokiej gęstości i dużej pojemności cieplnej AKUBETU. Charakteryzują się bardzo dużą przewodnością cieplną, a nadto wysoką jego akumulacyjnością (guss + speicher plate). Pozwalają na budowanie „ciepłych” brył pieco-kominków i innych konstrukcyjnych powierzchni grzewczych w tym również zamkniętych brył tzw. systemu „hipokausta”. Bardzo wysoka zdolność akumulacyjności i doskonała przewodność cieplna wyróżnia nasze płyty spośród podobnych wyrobów z tradycyjnego szamotu, dawniej stosowanych do budowy brył kominkowych. Duże wymiary naszych płyt pozwalają na budowę mocnych, bezpiecznych i ciepłych nadstaw (górnych części kominka) oraz dużych brył kominkowych, przez co znacznie polepszają ich jakość.

PPA- prefabrykowane paleniska akumulacyjne z Akubetu. Paleniska z szybami płaskimi i okrągłymi od 33 do 67cm – szerokości (pojedyncze i podwójne). Ciężar palenisk: od 200-550 kg. Ciężar całych pieców z paleniskiem i wymiennikiem ciepła od 600 – do ok. 2000kg. Ciężar akumulacyjnych wymienników ciepła od 150 kg do 1000kg. Wielkość jednorazowego załadunku opału od 5-22kg. Jednorazowy załadunek drewna lub brykietu raz na 8,12 a nawet 24 godzin – długi okres grzewczy. Akumulacja ciepła do 70kWh przy najmniejszym zużyciu drewna lub brykietu (sprawność grzewcza 80-90%). Duża moc grzewcza pokrywająca zapotrzebowanie na ciepło całego współczesnego domu energooszczędnego do 200 m2 przez okres 8-12 godzin – najzdrowszy i najbardziej komfortowy system ogrzewania przez promieniowanie ciepła, oraz naturalną konwekcję i nowoczesne systemy wodne. Ciepłe ściany grzewcze-kaflowe i tynkowane na bazie Akubetowych płyt akumulacyjnych w trzech rodzajach. Gęstość Akubetu do 2,85 kg/dm3, duży ciężar w małej objętości ułatwia projektowanie małych i komfortowych brył. Prefabrykowane paleniska, wymienniki ciepła i płyty ścienne to łatwy i szybki montaż.Ekologia-najwyższe europejskie standardy czystości spalin i bezpieczeństwa.

Płyty izolacyjno-akumulacyjne Pia 800:

Zdolność połączenia tych dwóch funkcji pozwala skutecznie zastosować je dla podwyższenia parametrów akumulacyjności, a co za tym idzie wydłużenia okresu grzewczego przy okazji izolowania ścian budynku we wnętrzu bryły grzewczej.

 • produkowane zgodnie z normą PN-EN 1094.2

 • produkowane na bazie ekspandowanego perlitu- bezwłóknistego ekologicznego glinokrzemianu

 • gęstość pozorna 390 kg/m – polski zamiennik zagranicznych płyt izolacyjnych do kominków

 • oprócz bardzo dobrych właściwości izolacyjnych wyróżniają się zdolnością długiego okresu akumulacji ciepła

 •  produkowane również w wersji Pia 800 – o podwyższonej odporności ogniowej i wytrzymałości na temperatury stosowania

 • możliwe do stosowania przy izolacji pieców przemysłowych jako wewnętrzna warstwa akumulująca ciepło dla ograniczenia zużycia energii – możliwe do stosowania jako przegrody ogniowe